● Ako správne jesť
AKO SPRÁVNE JESŤ
O JEDLE
ZDRAVÝ ŽIVOT SA ZAČÍNA V HRUBOM ČREVE ...
V tomto článku nenájdete konkrétne čísla, návody, jedálny lístok, energetické a výživové hodnoty, recepty ...
Všetko je napísané tak, aby to bolo pre Vás ľahko pochopiteľné a pre mnohých, ktorí budú chcieť spraviť pre seba viac aj uskutočniteľné.
Jedlo je dôležitou a nevyhnutnou potrebou v celej živočíšnej ríši a taktiež i v živote človeka. V dnešnej modernej a rýchlej dobe sa ale podstata zdravého jedla začala vytrácať. Honbou za ziskom sa začala predlžovať trvanlivosť potravín stabilizátormi, pre ich dobrý vzhľad a chuť sa potraviny prifarbujú a ochucujú, to všetko iba preto, aby sme oklamali naše chuťové bunky. Pri jedení zažívame v ústach veľkú rozkoš a následne potom naše telo zažíva veľké utrpenie. Zdravie nie je pre mnoho ľudí veľmi dôležité a podstatné, väčšine ľudí na sebe nezáleží. Keď sme mladí, zvládame všetky problémy celkom dobre a mnohé si ani neuvedomujeme, a ako nám roky pribúdajú, začneme pociťovať, že niečo v našom tele začína byť iné. Mali by sme sa čo najskôr naučiť správne stravovať, vyhneme sa tým prípadným zdravotným problémom.
Hrubé črevo je orgán ľudského tela samostatne hospodáriaci s vodou. Spracováva približne 90 % vody z objemu a za 24 hodinový cyklus sa v tráviacom trakte spracuje až 10 litrov vody.
Akej vody?
Aká voda Vám koluje v krvi?
V hrubom čreve vzniká naša imunita ...
Naše telo je neskutočne dokonalé. Treba sa len naučiť ho počúvať, ono Vám samo povie, čo mu najviac chýba.
KEDY JESŤ
Kedy jesť je dôležitá otázka, odpoveď na ňu je veľmi jednoduchá. Dobré návyky a zvyky by nám mali už od malička vštepovať naši rodičia Stačí sa pozrieť do prírody a pozorne sledovať živočíšnu ríšu. Všetky tvory živočíšnej ríše pri dostatku potravy jedia iba vtedy, keď sú hladné. Dbajme na to, aby sa časomiera a zvyk nestali pravidelnosťou. Nechajme aj naše telo a vnútorné orgány oddýchnuť (žalúdok, pankreas, pečeň, obličky ...), neopotrebovávajme si ich zbytočne. Predĺžime si tým život, zostaneme dlhšie mladí a svieži. A ešte niečo veľmi dôležité, nikdy nejedzte, ak zažívate okamžitý stres.
Z toho pre nás vyplýva, jedzme iba vtedy, keď pociťujeme hlad. Ak to náhodou nezvládneme, tak nejedzme viac ako 3x za deň.
ČO JESŤ
Je tiež veľmi zaujímavé. Treba sa posnažiť si nájsť rovnováhu medzi vlastnou chuťou a výživovou hodnotou potravín. Niekedy je chuť na jedlo silnejšia a výživová hodnota potravy nízka. Dodajme telu vlákninu. Naučme sa jesť prevažne zeleninu (grilovanú na olivovom oleji), strukoviny, cestoviny (z tvrdej pšenice) a ovocie. Nejedzme pripálené jedlá, smažené jedlá pripravené na prepálenom oleji, korenisté, kyslé a štipľavé. Korenisté a štipľavé pokrmy narušujú ochranné sliznice tráviaceho traktu. Veľa nesoľte, Vaša pečeň a obličky sa Vám za to poďakujú a nebudú mať toľko práce s očistou Vášho organizmu, Vašej krvi.
Strava by mala byť pestrá a vyvážená, aby naše telo dostalo tie živiny, ktoré potrebuje. Zoberie si z potravy iba to, čo potrebuje, zvyšok vylúči.
AKO JESŤ
Na jedlo by sme mali byť vnútorne pripravený a zároveň by sme sa na jedlo mali tešiť. Malo by byť pre nás pôžitkom a oddychom. Nikdy do seba jedlo nenahádžte a nehltajte veľké kusy. Jedzte vždy pomaly, po malých sústach, dobre ich prežujte, nech sa poriadne premiešajú so slinami v ústach. Aby sme neboli po jedle unavení z nadmerného trávenia, nejedzte veľké porcie. Hoci je Váš žalúdok do istej miery rozťažiteľný, jedzme vždy iba také veľké porcie ako je Vaša päsť.
Nikdy nejedzte príliš horúce alebo veľmi studené.
AKO PRED JEDLOM
Tešme sa vždy na jedlo, veď pri jedení si aj oddýchneme a jedením nadobúdame potrebnú energiu. Za pozitívne myslenie sa nám poďakuje aj naše trávenie. Ak máte potrebu piť, tak sa napite pred jedlom. Tekutinou si zaplníte žalúdok a o to menej zjete, skôr sa aj zasýtite.
Jedlo je pre nás aj určitý oddych a relax.
AKO POČAS JEDLA
Jedzte pomaly a po malých sústach. Žujte sústo minimálne 42-krát až 52-krát, keď sa Vám to nechce počítať, tak si aspoň odstopujte 30 sekúnd. Váš žalúdok a pankreas sa budú z toho tešiť. Dokonalým žuvaním zjete menej, skôr príde pocit sýtosti a žalúdok Vám včas zahlási, že už má dosť. Počas jedla nikdy nepite studené nápoje. Ak máte potrebu piť tak iba vlažné nápoje, najlepšie čistú vodu alebo bylinkový čaj. A viete kedy máte už dosť a Váš žalúdok je zaplnený? Robíme to všetci, ale možno ani nevieme čo táto signalizácia znamená. Keď si odgrgneme, žalúdok nám dal signál, že už je plný, pankreas je pripravený začať naplno pracovať a dodávať tráviace enzýmy na rozloženie potravy.
Vtedy, keď si odgrgneme.
AKO PO JEDLE
Keď sme dodržali predchádzajúce zásady ako správne jesť, tak by sme mali byť spokojný, plný energie a hlavne by sme nemali byť unavený. Ak sme zaznamenali aj signál odgrgnutia, dodržali pitný režim, nemala by nás páliť záha. Únava po jedle nastane iba vtedy, ak sme jedlo zhltli (dobre nepožuli), žalúdok začal pracovať na veľký výkon a začal spotrebovávať veľa energie. Po každom jedle sa nám vždy na krátky čas zakalí krv. Toto je normálne, pretože pečeň ju nedokáže po jedle tak rýchlo vyfiltrovať. Preto jedzte ľahké jedlá, bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, v primeranom množstve. A pokiaľ je to možné, čo najviac bezmäsité. Zaručíte tým Vášmu telu rýchlejšie vyčistenie krvi, a následne bude vždy svieže a spokojné.
Nikdy po jedle, aspoň 30 minút ,nepite žiadne tekutiny. Nezriedite si tak žalúdočné šťavy potrebné na rozloženie potravy.
Dobrú chuť.
Z našich dlhodobých poznatkov Vám odporúčame - skúste ColonBene
ColonBene Team