● Črevný MIKROBIÓM - druhý MOZOG
Črevný MIKROBIÓM – druhý MOZOG
Možno ste sa už stretli s informáciou, že až 80% imunity pochádza z čriev. Pravdou však je, že mikrobiologické zloženie v črevách ovplyvňuje toho oveľa viac, nie len našu imunitu.
Posledný vedecký výskum dokázal, že až 100% našej imunity pochádza z čriev, z nášho druhého MOZGU. Takže už vieme s istotou, že za všetko naše zdravie vďačíme nášmu črevnému MIKROBIÓMU.
Tak ako sa staráme o našu pokožku, pľúca, cievy a ostatné orgány, mali by sme venovať pozornosť aj nášmu mikrobiómu a jeho vitalite.
Mikrobióm má rôzne podoby v čase a v priestore. Je to veľmi dynamicky sa meniaci orgán, ktorého vznik sa začína v okamihu nášho zrodenia. Pri narodení dieťa opustí sterilný svet matkinho lona, a hneď na to ho začnú kolonizovať jej vaginálne mikróby. Takmer tri štvrtiny pochádzajú od matky, potom nasleduje vek expanzie, keď dieťa získava nové druhy baktérií z prostredia a jeho mikrobióm sa stáva rozmanitejší.
Ak sa dieťa narodí cisárskym rezom, je vystavené úplne iným druhom mikroorganizmov. Jeho prvé mikróby nepochádzajú z matkinej pošvy, ale z jej kože a nemocničného prostredia. Ich mikrobióm obsahuje spravidla viac baktérií z kmeňa Proteobacteria, než baktérií z rodu Bifidobacterium a Lactobacillus. To vysvetľuje, prečo sa u detí narodených cisárskym rezom častejšie v staršom veku prejavujú alergie, astma, celiakia, obezita, dokonca aj zubné kazy.
Zmeny sú rozpoznateľné už v prvých dňoch života v závislosti od typu neonatálnej výživy. V prvých 3 – 5 rokoch detského vývoja sa nám konštituuje individuálna črevná mikroflóra. Tá sa už viac-menej neodlišuje od tej, ktorú máme v dospelosti.
Čo je to črevný mikrobióm (alebo aj mikrobiota), aký má význam v našom tele?
Črevná mikroflóra je taký malý svet, kompletný ekosystém ukrytý v našich črevách. Je jedinečná pre každého z nás podobne ako odtlačok prsta. Odrážajú sa v nej všetky vplyvy, ktorými sme počas života vystavili naše telo, napríklad antibiotiká, lieky, nezdravé potraviny, chemické látky, stabilizátory, konzervanty a farbivá.
Črevný mikrobióm sa považuje za posledný objavený komplexný ľudský orgán. Jeho váha sa odhaduje až na 1,5 kg. Je to kompletný súhrn génov všetkých našich baktérií, bakteriofágov, plesní a kvasiniek, ktoré žijú v našom črevnom systéme.
Majú vplyv na našu náladu, ako sa cítime, vyspíme, či priberáme alebo chudneme, ako pracuje naše trávenie a imunita, alebo či sa u nás rozvinie celiakia, zápalové ochorenia čreva (bolesti brucha, zápchy, hnačky, reflux, gastritída, IBS-syndróm dráždivého čreva), tráviace problémy, kožné problémy (ekzémy, rosacea…), metabolické syndrómy, diabetes, psychické poruchy (depresie, chronický únavový syndróm), neurodegeneratívne ochorenia (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba, amyotrofická laterálna skleróza), alebo dokonca až závažné onkologické diagnózy.
Je nutné pripomenúť, že samotná mikroflóra má vplyv aj na hormóny a ďalšie prenosové molekuly nervovej sústavy, na základe čoho môže mať priamy vplyv aj na emocionálne rozpoloženie človeka.
Celý gastrointestinálny trakt obsahuje viac ako 1014 druhov mikroorganizmov. Ich počet je 10-krát väčší, ako je počet všetkých buniek ľudského tela. Črevná mikroflóra sa správa ako samostatný metabolický orgán a svojou činnosťou ovplyvňuje metabolizmus, výživu a imunitný systém hostiteľa. Tento vzájomný vyvážený vzťah je nazývaný symbióza.
Čo nám hrozí, keď sa naruší rovnováha našej črevnej mikroflóry ?
Črevná mikroflóra by mala fungovať v symbióze, ktorá je počas celého nášho života vystavená vplyvu faktorov vonkajšieho prostredia, (fyzikálnych, chemických, biologických). Na základe ich vplyvu sa naruší celkové zloženie črevného ekosystému, vzniká dysbióza, ktorá nám prináša potenciálne veľké nebezpečenstvo. V čreve sa premnožia patogénne mikroorganizmy, ktoré vylučujú toxické látky, tie sa cez mikro-trhlinky čreva dostávajú do krvného obehu a následne aj k niektorým orgánom. Spôsobujú v tele chronický zápal, ktorý môže viesť až k onkologickým ochoreniam.
Zmeny na psychike.
Paradoxne mozog je prvým orgánom, ktorý zareaguje na dysbiózu v organizme. Medzi črevom a mozgom je priama a rýchla komunikácia. Črevo vysiela do mozgu 300-krát viac informácií ako mozog do čreva.
Pri narušení črevného mikrobiómu zvyknú byť ľudia náladoví, podráždení, častejšie sú u nich rozvinuté depresívne a úzkostné stavy. V črevách vzniká väčšina hormónov šťastia – endorfínov, vďaka ktorým sa dokážeme tešiť a mať dobrú náladu. Dysbióza v organizme ovplyvňuje schopnosť čreva vytvárať spomínané hormóny v dostatočnom množstve, čo má jednoznačný vplyv na psychiku.
Čím sa mikrobióm poškodzuje?
Teórií ohľadom fungovania mikrobiómu sme už spomenuli dosť. Podstatnejšie je pozrieť sa na to, ako my svojim konaním ovplyvňujeme kvalitu mikrobiómu v našom tele. Čo mikrobióm ničí a naopak, čo máme robiť, aby sme mikrobióm podporili a posilnili. Veľkú časť svojho mikrobiómu získavame už pri narodení.
Deti, ktoré sa narodia prirodzeným spôsobom, nemajú po pôrode vážnejšie problémy. Ak sú aj dojčené dostávajú z mikrobiologického hľadiska veľmi kvalitný štartovací balíček. Ak sa o mikrobióm aktívne nestaráme a nezaujímame, počas života jeho kvalita klesá.
Vplýva na mikrobióm strava?
Samozrejme áno. Častý prísun tuhej stravy s vysokým množstvom jednoduchých sacharidov, bez dostatku vlákniny je pre žalúdok veľmi ťažké spracovať. Nestrávené kúsky potravy sa v tomto prípade dostávajú aj do čreva, kde podliehajú hnilobným procesom. Baktérie, ktoré pri tomto procese vznikajú negatívne ovplyvňujú celkové rozloženie mikroorganizmov v čreve. Je to hlavne strava, ktorá ovplyvňuje zdravý ľudský mikrobióm.
Mikrobióm a lieky.
Dlhodobo užívané lieky a antibiotiká pôsobia na kvalitu črevnej mikroflóry negatívne. Nepriaznivé pre ľudský mikrobióm je užívanie hormonálnej antikoncepcie, ale aj medicínske metódy ako je chemoterapia. Ak je nutné tieto lieky alebo liečbu užívať, mali by sme sa o to viac snažiť mikrobióm po takejto terapii obnoviť a naštartovať jeho činnosť. Lieky, nevhodná strava, stres – to všetko vplýva na vytvorenie chronického zápalu v tele, ktorý následne spôsobuje nerovnováhu v ľudskom mikrobióme.
Mikrobióm, intolerancie a alergie na potraviny.
Masívny rozvoj celiakie, laktózovej a histamínovej intolerancie, ale aj rôznych iných alergií (na peľ, chemické zložky v kozmetike) sa tiež môže pripisovať zmenám v mikrobióme a jeho kvalite. Pri dlhodobo nedostatočne fungujúcom mikrobióme môže mať telo problém spracovať niektorú potravinu alebo jej zložku. Svedčí o tom aj fakt, že intolerancie a alergie nie sú vždy vrodené, často sa vyvinú počas života. V momente, keď človek zaznamená, že mu niektorá potravina dlhodobo škodí, vie ju definovať, je čas upraviť mikrobióm a zabrániť tak rozvinutiu vážnejšej formy intolerancie. Je veľmi dôležité začať sa starať o svoj mikrobióm včas. Odporúča sa to najmä budúcim mamičkám, ktoré sa rozhodnú otehotnieť, neskôr počas tehotenstva a samozrejme aj po ňom.
Akými vhodnými aktivitami podporiť črevný mikrobióm.
Imunitná stimulácia organizmu - prehnaná dezinfekcia najmä u detí, keď je vývoj imunity veľmi dôležitý. Prílišná čistota prostredia, nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, v kolektíve a nadmerné užívanie liekov mení mikrobióm dieťaťa už v rannom veku.
Vláknina - jej úloha v zdravom stravovaní je dlhodobo podceňovaná. Aby sme pokryli dennú dávku vlákniny potrebnú pre správne fungovanie nášho črevného mikrobiómu mali by skonzumovať ženy 25 g a muži až 38 g vlákniny (jedno priemerne veľké jablko obsahuje približne 4 g vlákniny). Niektoré potraviny obsahujú vyššie množstvo vlákniny, napríklad brokolica, batáty, hrušky, šošovica, fazuľa, hrach, bôby, cícer, ryža, špenát, černice ...
Pre telo je dôležité prijímať vlákninu z rôznych zdrojov, nezamerať sa iba na jeden tip vlákniny. Čím pestrejšia strava, tým pre nás lepšie.
Zásady pre varenie: zvoľte radšej celozrnnú variantu pečiva alebo cestovín. Začnite používať cestoviny iba z tvrdej pšenice. Jedlo si pripravujte, nekupujte polotovary, ktoré obsahujú veľa konzervantov, stabilizátorov, farbív ... Čím viac obsahuje vaša strava pôvodných surovín, tým je to pre Vás lepšie, zdravšie a ľahšie spracovateľné.
Fermentované potraviny: fermentáciou spracované potraviny obsahujú veľké množstvo laktobacilov a iných živých baktérií, ktorými sa kŕmi Váš mikrobióm. Medzi fermentované potraviny patrí kefír, kvasená kapusta, jogurt, fermentované limonády ...
Vhodné potraviny pre mikrobióm: mrkva, cesnak, cibuľa, pór, reďkovka, paradajky, kokos, oriešky, semená, olivový olej, šošovica, hrach ...
Vhodné ovocie pre mikrobióm: jablká, broskyne, hrušky, čerešne, kiwi, mango ...
Vhodné vitamíny a bylinky pre mikrobióm: zinok, vitamín D, extrakt z hroznových semienok, škorica, mäta, kurkuma ...
Zaujímavosť: Vláknina je potravou pre mikróby. Ak jej je dostatok, jej trávením sa v čreve vylučuje látka mucín, ktorá vystiela a spevňuje steny čriev a tým ich chráni. Pri dlhodobom nedostatku vlákniny sa mucín stráca, steny čriev sa stenšujú a môžu sa dokonca pretrhnúť. Vtedy sa môže obsah čriev dostať do okolitého prostredia a stať sa tak nebezpečným.
Probiotiká a prebiotiká pre Váš mikrobióm.
Vedomé dopĺňanie probiotických látok výrazne pomáha k tvorbe kvalitného mikrobiómu (mikrobiote). Kým probiotiká sú živé organizmy, ktoré prichádzajú do tráviaceho traktu, pre skutočne zdravý mikrobióm nesmieme zabudnúť ani na prebiotiká, pretože tie sú skutočnou potravou pre probiotiká. Bez prebiotík by probiotiká dostatočne nefungovali. Zabezpečte dostatočné množstvo kvalitnej potravy pre Vaše živé organizmy (probiotiká), vytvorte im vhodné podmienky a zlepšite ich kvalitu našim účinným prebiotickým výživovým doplnkom.
Bez ColonBene to ide iba veľmi ťažko.
Z našich dlhodobých poznatkov Vám odporúčame - skúste ColonBene
Justin a Erica Sonnenburgovi, ZDRAVÁ STŘEVA / Viktor Bielik a Katarína Šoltys, ČREVNÝ MIKROBIÓM-indikátor telesnej zdatnosti a zdravia / ColonBene Team