● ENDOKANABINOIDNÝ systém
ENDOKANABINOIDNÝ SYSTÉM
ĽUDSKÝ KANABINOIDNÝ SYSTÉM
Ak sa zaujímate o CBD, potom viete, že tieto tri písmená znamenajú skratku slova KANABIDIOL. Ich účinok na ľudský organizmus je založený na vplyve, ktorý majú na náš endokanabinoidný systém.
Endokanabinoidný systém
Endokanabinoidný systém, ktorý je známy aj pod skratkou ESC (endocannabinoid sytem), nie je iba jednoduchou sústavou, ale komplexným zoskupením receptorov, endokanabinoidov a enzýmov. Vyskytuje sa v celom tele a to od centrálnej nervovej sústavy až po periférne tkanivá. Jeho hlavnou úlohou je udržiavať rovnováhu a umožňovať správne fungovanie všetkých orgánov a systémov.
Endokanabinoidný systém, endokanabinoidy sú syntetizované a prirodzene v tele fungujú ako signálne molekuly, ktoré sa viažu na špecifické receptory , na receptory CB1 a CB2.
Takže endokanabinoidný systém sa skladá hlavne z dvoch hlavných receptorov (signalizátorov) CB1 a CB2. V našom tele zohráva veľmi dôležitú úlohu pri rôznych fyziologických procesoch, napríklad regulácia nálady, spánku, chuti do jedla, pamäte a imunity. Okrem toho má aj významný vplyv na ochranu mozgu a nervových buniek pred stresom či zranením.
Ako funguje endokanabinoidný systém EKS
Aby mohol EKS fungovať potrebuje 3 základné zložky. Medzi tieto zložky patria endokanabinoidy, endokanabinoidné receptory a enzýmy.
Medzi najznámejšie endokanabinoidy v našom tele patria – anandamid a 2-arachidonoylglycerol (2-AG). Tieto látky sa v organizme syntetizujú v reakcii na rôzne podnety, stres, bolesť alebo zápal. Ich hlavným účelom je udržiavať homeostázu, čo znamená udržiavanie rovnováhy v rôznych telesných funkciách.
Endokanabinoidy pôsobia následne prostredníctvom interakcie s dvoma hlavnými typmi endokanabinoidných receptorov CB1 a CB2. Receptor CB1 sa nachádza prevažne v našom centrálnom nervovom systéme a receptor CB2 sa nachádza hlavne v imunitnom systéme a v tkanivách periférneho nervového systému.
CB1 – aktivácia týchto receptorov ovplyvňuje v našom tele rôzne funkcie týkajúce sa nálady, pamäte, koordinácie pohybov a vnímania bolesti. Sú koncentrované najmä v oblastiach mozgu.
CB2 – sú zodpovedné za reguláciu zápalových reakcií a imunity. Ich aktivácia má protizápalové účinky a je spojená s ochranou organizmu pred patogénmi a podporou procesov hojenia.
Vplyv CBD na endokanabinoidný systém
CBD, je jeden z mnohých kanabinoidov ktoré sa nachádzajú v rasline konopa (Cannabis sativa), a ktorý NEMÁ psychoaktívne účinky.
Akonáhle sa na receptory CB1 a CB2 kanabinoidy (CBD/CBG) naviažu, spôsobia zmenu vo funkcii bunky. Receptory sa týmto aktivujú a spustia kaskádu procesov, ktorá zmení bunkovú aktivitu a spustí kolektívny posun organizmu do stavu rovnováhy. Preto CBD/CBG rieši zápaly, únavu, depresie a ostatné nerovnováhy organizmu.
Kanabinoidné receptory majú dôležitú úlohu vo funkciách endokanabinoidného systému. Tieto receptory sú medzikrokom pre prenos signálov endokanabinoidov z jednej bunky do druhej a tiež zvonku bunky do vnútra bunky.
Keď sa kanabinoidy naviažu na kanabinoidné receptory, vyšlú signál do vnútra bunky, čo spôsobí dočasnú zmenu vo funkcii bunky – nastáva liečebný proces. Už samotné umiestnenie receptora poukazuje, aký proces tento receptor ovplyvňuje.
Kanabinoidné receptory sú sprostredkovatelia medzi mimobunkovým priestorom a vnútrom bunky. Akonáhle dôjde k ich aktivácii, kanabinoidné receptory spustia proces, ktorý zmení bunkovú aktivitu a spustí kolektívny posun organizmu do stavu rovnováhy – zdravia.
Kde sa nachádzajú receptory CB1 a CB2
Receptory CB1 sú umiestnené v celom nervovom systéme ale aj ďalších oblastiach: mozog, miecha, tukové bunky, pečeň, pankreas, kostrové svalstvo, gastrointestinálny trakt, rozmnožovacie systémy.
Receptory CB2 sa nachádzajú v celom tele, vrátane imunitného systému:
imunitné bunky, gastrointestinálny trakt, pečeň, tukové bunky, kosti, rozmnožovacie systémy.
Všetko spomínané sme pre Vás pripravili s LÁSKOU, aby ste boli ZDRAVÍ.
Z našich dlhodobých poznatkov Vám odporúčame - ColonBene CANNABIS
Váš ColonBene Team Trávime spolu ...