● HISTAMÍNOVÁ intolerancia
HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA
Čo je to HISTAMÍN
Histamín je v našom tele prítomný pri množstve dôležitých procesov, podporuje delenie a rozmnožovanie buniek, podieľa sa na prenose chemických signálov, zastáva funkciu hormónu bdelosti, podporuje pamäť a učenie.
Histamín bol objavený v roku 1910 Henrym Daelom a v roku 1920 bol potvrdený ako hlavný mediátor alergických chorôb a zápalov. Je to biologicky aktívny amín, ktorý spoločne so sérotonínom ovplyvňuje žalúdočnú sekréciu.
Vzniká bakteriálnym odbúraním aminokyseliny – histidínu. V ľudskom organizme sa vyskytuje prirodzene a jeho účinky sa prejavujú pri alergických reakciách, keď sa uvoľňuje vo veľkom množstve.
Ako vznikne intolerancia na HISTAMÍN
V prvom rade treba povedať, že histamínová intolerancia nie je alergia, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Histamín sa bežne nachádza v našom tele a za normálnych okolností sa odbúrava enzýmom diaminooxidáza (DAO). Problém nastane vtedy, keď ho naše telo nedokáže odbúrať a v tele sa hromadí. Dochádza teda k nerovnováhe medzi histamínom a DAO.
Funkčnosť DAO je u každého daná geneticky a môže sa líšiť. Funkčnosť klesá aj vekom, ale môžu ju ovplyvňovať aj niektoré lieky, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu alebo blokujú aktivitu enzýmu DAO.
Významným spúšťačom histamínovej intolerancie je stres, ale hlavne aktívne naše podvedomie (strach, úzkosť, bezmocnosť, nedostatok...).
Úloha HISTAMÍNU a nežiaduce účinky
Hlavnou funkciou histamínu je regulácia mikrocirkulácie v tkanivách. Je dôležitým mediatórom skorej fázy alergickej reakcie, ale aj zápalu a ovplyvňuje žalúdočnú sekréciu. Klinickým prejavom pôsobenia histamínu na kardiovaskulárny systém je pokles krvného tlaku a zvýšenie pulzovej frekvencie. Dôsledkom vplyvu na mikrocirkuláciu a zvýšenej priepustnosti steny čriev je vznik opuchov a slizníc, hladké svaly čriev a priedušiek sa kontrahujú. Napríklad u gravidných žien môže byť sťahovanie stien maternice príčinou potratu. Histamín má aj mohutný sekrečný účinok na HCI (kyselina chlorovodíková) v žalúdku.
Biologické účinky histamínu sa prejavujú po jeho uvoľnení z buniek a bazofilov (bielych krviniek) ako dôsledok väzby na špeciálne receptory v tkanivách.
H1 receptory – sú prítomné na povrchu buniek hladkej svaloviny a endotelu ciev
H2 receptory – sú prítomné na bunkách žalúdočnej sliznice a myokardu (srdce)
H3 receptory – boli preukázané v centrálnom nervovom systéme
U zdravého človeka normálne pôsobí regulačný mechanizmus, ktorý je schopný zvládnuť toxické účinky histamínu pomocou enzýmov. Väčšie množstvo histamínu alebo iných biogénnych amínov (napr. tyramín, tryptamín) môžu tento systém preťažiť. Toxický účinok býva zosilnený požitím alkoholických nápojov. U ľudí, citlivých na prítomnosť histamínu v potravinách, sa môžu vyskytnúť akútne dýchacie ťažkosti, pokles krvného tlaku, červenanie v tvári, žihľavka so svrbením, nevoľnosť, žalúdočné kŕče, hnačka a bolesti hlavy.
Príznaky HISTAMÍNOVEJ intolerancie
Môžu byť u každého individuálne a môžu sa objaviť samostatne alebo naraz. Niektoré sa môžu prejavovať v menšej miere, iné zasa vo väčšej. Problémy so zaspávaním ● nervozita ● opuch sliznice ● upchaný nos ● únava ● kožné prejavy, svrbenie, vyrážky, fľaky ● búšenie srdca alebo zmena srdcového rytmu ● zmeny krvného tlaku ● ťažkosti s dýchaním ● tráviace problémy. Často býva sprevádzaná aj celiakiou alebo intoleranciou na laktózu.
Zakázané potraviny pri HISTAMÍNOVEJ intolerancii
Skúsenosti s potravinami na histamín sú veľmi rozdielne, budete si ich musieť otestovať sami na sebe. V prvom rade vylúčte zo svojho jedálneho lístka potraviny s vysokým obsahom histamínu a aj potraviny ktoré podporujú jeho vylučovanie (čierny a zelený čaj, alkohol...).
Množstvo histamínu skladovaním a spracovaním v potravinách narastá:
● vyhnite sa dlhšiemu skladovaniu potravín a neskladujte ich príliš dlho (ani v chladničke) ● vynechajte polotovary, konzervované alebo inak upravované jedlá ● nejedzte fermentované a zrejúce potraviny ● uprednostňujte čerstvé potraviny
Zakázané potraviny pri histamínovej intolerancii: ● alkohol, červené víno, sekt, kvasinkové pivo ● fermentované a mliečne výrobky, zrejúce pliesňové syry, acidko a probiotické jogurty a potraviny ● droždie ● citrusové ovocie ● bobuľoviny ● polotovary, konzervované potraviny a potraviny s aditívami ● kyslá kapusta a tiež všetky kvasené potraviny ● tatárska omáčka, kečup, horčica, majonéza ● rajčiny, baklažán, špenát, avokádo ● vajíčka, bielka stimulujú tvorbu histamínu ● údené výrobky, fermentované mäso a ryby ● káva, čaj, kakao ● sýtené nápoje ● morské plody ● probiotiká
Čo môžem jesť pri HISTAMÍNOVEJ intolerancii
Všetky potraviny sa snažte jesť vždy iba čerstvé a čerstvo pripravené.
Odporúčané potraviny pri histamínovej intolerancii: ● bezlepkové obilniny (ryža, quinoa...) ● zemiaky, batáty ● z mliečnych produktov iba mozzarella ● mäso, hydina, ryby – iba čerstvo pripravené ● iba čerstvé ovocie – jablko, hrozno, hruška, melón... ● iba čerstvá zelenina – pór, fenikel, petržlen, uhorka, špargľa, cuketa ● maslo iba čisté mandľové ● nápoje rastlinné kokosové, mandľové, ryžové, konopné (bez konzervantov a stabilizátorov) ● olej iba ryžový, olivový a kokosový ● pite iba čistú vodu ● nápoje iba nesýtené a to obmedzene s prevereným zložením ● prebiotiká
Tehotenstvo pri HISTAMÍNOVEJ intolerancii
Všetky ženy dostali do vienka zázračnú ochranu plodu. Počas tehotenstva výrazne stúpa aktivita enzýmu DAO, preto sa histamínová intolerancia počas tehotenstva nevyskytuje, a ak áno, tak iba veľmi zriedkavo. Ženám, ktoré trpeli histamínovou intoleranciou pred tehotenstvom príznaky počas tehotenstva prestanú.
Dá sa HISTAMÍNOVÁ intolerancia liečiť ?
My už teraz vieme, že sa to dá.
Vieme, že významným spúšťačom histamínovej intolerancie je stres a aktívne naše podvedomie (strach, úzkosť, bezmocnosť, nedostatok...).
Viete s istotou, že tu chcete byť čo najdlhšie? Chcete byť naozaj zdraví? Tu je krátky návod , že to určite ide. Záleží iba na vás.
V prvom rade musíme začať na sebe pracovať, začať žiť tak, aby sme sa stresu vyhli.
Jednoducho začnite LÁSKOU. Usmejte sa, ide to. Veľkou disciplínou a prístupom k nášmu životu, k našim blízkym, k nášmu okoliu, to iba začína. Nikomu nezáviďte a nikoho nenáviďte, všetkým doprajte. Toto je iba začiatok vašej vedomej cesty, vašej zmeny. Zamyslite sa, prehodnoťte, vedzte, že vždy prídete na začiatok vášho bytia. Je to jednoduché.
Náš život sa začína LÁSKOU.
A strava je tiež veľmi dôležitá. Buďte k sebe disciplínovaní aj pri zostavovaní svojho jedálneho lístka. Skúste počúvnuť naše rady.
Všetko toto sme pre vás pripravili s láskou, a preto, aby ste boli zdraví.
Aj z našich dlhodobých poznatkov vám odporúčame - ColonBene HISTAM
Váš ColonBene Team Trávime spolu ...