● Probiotiká a Prebiotiká
Čo sú to Probiotiká a Prebiotiká
Často počúvame, ako sú pre náš organizmus zdravé probiotiká. Čo to ale vlastne znamená? Probiotikum (pro = priaznivý, bios = život) je mikrobiálna súčasť stravy, ktorá má pri konzumácii v dostatočnom množstve priaznivé účinky na naše zdravie. Jednoducho povedané, probiotikom sa rozumie zdraviu prospěšné baktérie.
Medzi najznámejšie probiotické baktérie patria predovšetkým tie z rodu Lactobacillus, Bifidobacterium. Naopak prebiotiká predstavujú nestráviteľnú zložku našej stravy, ktorá slúži ako potrava pre probiotiká. Pre úplnú charakteristiku výrazov nesmie chýbať ani pojem synbiotikum, ktoré spája vlastnosti probiotík i prebiotík v jednom výrobku.
Probiotiká
Náš tráviaci trakt obsahuje obrovské množstvo rôznych bakterií. Z pohľadu zdravia je však žiadúce, aby bol tráviaci trakt osídlený správnymi baktériami, s prevahou Lactobacillov a Bifidobaktérií. Spomínané baktérie totiž chránia organismus pred patogénmi, ktoré majú negatívny vplyv na ľudský organizmus.
Ako fungujú probiotiká
Priateľské baktérie „súťažia“ so škodlivými baktériami o miesto na črevnej sliznici. Keď je priateľských baktérií dostatočné množstvo, môžu ľahšie obsadiť črevnú sliznicu a brániť ju pred zachytením nežiadúcich mikroorganizmov (nevpustia ich mezi seba). Probiotiká taktiež produkujú látky, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé baktérie (napr. určité mastné kyseliny, ktoré znižujú črevné pH).
Kde nájdeme probiotiká
Probiotické baktérie sa nachádzajú v množstve výrobkov. Najtypickejšie sú kyslomliečne výrobky, predovšetkým jogurty, jogurtové a kefírové mlieka, tvrdé syry typu ementál (samozrejme bez konzervantov) a zelenina konzervovaná mliečnym kvasením (napr. kvasená kapusta). Probiotiká sa dajú zakúpiť aj ako doplnok stravy, jednoduchšie je však siahnuť po ich prirodzenej forme v bežnej strave.
Hlavné zdravotné účinky probiotík:
- obnovenie črevnej mikroflóry (nie iba) po a počas užívania antibiotík
- správná funkcia tráviaceho systému
- prevencia alebo zmiernenie alergických a atopických prejavov u detí
- celkové zvýšenie odolnosti organismu
- prevencia respiračných ochorení (prechladnutie, chrípka) a infekcií močového ústrojenstva
- syntéza niektorých vitamínov
Probiotiká ďalej pôsobia na:
- skrátenie alebo zmiernenie príznakov zápalových črevných ochorení a hnačiek
- zníženie množstva enzýmov a bakteriálnych metabolitov, ktoré môžu spôsobovať nádorové bujnenie
- prevencia alebo zmiernenie nešpecifikovaných a nepravidelných tráviacich ťažkostí
- úprava črevnej pasáže a konzistencia stolice
- zmiernenie prejavov neznášanlivosti voči mliečnemu cukru - laktóze
Prebiotiká
V súvislosti s probiotikami sa často spomínajú tzv. prebiotiká. Prebiotikum je v podstate nestráviteľná zložka potravy, ktorá predstavuje „substrát“ pre priateľské baktérie – teda probiotiká a vytvára vhodné podmienky pre ich správny rast a aktivitu.
Kde nájdeme prebiotiká
Prebiotikom sa rozumie najmä vláknina, a to predovšetkým na báze oligosacharidov. Nachádza sa hlavne v obilninách, ale aj v ovocí a zelenine. Zo zeleniny nájdeme najviac prebiotickej vlákniny v cesnaku, cibuli alebo v póre. Veľké množsvo prebiotík obsahuje aj ColonBene.
Zdravotné účinky prebiotík:
- priaznivý vplyv na zloženie mikroflóry tráviaceho traktu
- zväčšenie objemu stolice a tým zlepšenie črevnej pasáže
- prevencia zápchy
- prevencia vzniku nádoru hrubého čreva a konečníku
- zníženie hladiny tukov a cholesterolu v krvi
ColonBene Team
Z našich dlhodobých poznatkov Vám odporúčame - skúste ColonBene