● Strukoviny - šťastie a zdravie

Úvod Zdravie● Strukoviny - šťastie a zdravie

STRUKOVINY PRE VAŠE ŠŤASIE A ZDRAVIE

 

 

Strukoviny dnes konzumujeme iba skromne. Je veľa spôsobov ako ich pripraviť a vôbec nemusí ísť iba o fazuľovú alebo šošovicovú polievku, alebo len prívarok.


 

ŠOŠOVICA A NAŠE SRDCE                                               

Túto strukovinu poznáme azda všetci a naše gazdinky vedia, že nevyžaduje žiadnu zložitú prípravu, hotová je za pár minút a jedlá z nej sú naozaj veľmi chutné. Vďaka obsahu esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo potrebuje na vybudovanie pevných svalov a zdravé fungovanie organizmu, prispieva k jeho správnemu rastu. Kyselina listová, horčík a vláknina, ktoré sa v šošovici nachádzajú, podporujú aj zdravé fungovanie nášho srdca. Kyselina listová navyše znižuje hladinu homocysteínu, čo je rizikový faktor vzniku srdcového ochorenia a horčík zlepšuje prietok krvi a kyslíka. Vysoký obsah vlákniny zlepšuje trávenie a pomáha predchádzať zažívacím problémom. Vitamín B3, ktorý sa v šošovici nachádza, pomáha zlepšiť metabolizmus a taktiež podporuje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje riziko vzniku ochorení, ako je Alzheimerova choroba, sivý zákal alebo cukrovka.

 


CÍCER PLNÝ VLÁKNINY                                                 

Tiež sa nazýva rímsky hrach alebo aj menej známym pomenovaním španielska fazuľa. Je nesporne najľahšie stráviteľnou strukovinou a zároveň po úprave nenafukuje, čo je jeden z mnohých dôvodov, prečo ho konzumovať. Táto jemne maslová strukovina pochádza zo stredovýchodu a je bohatým zdrojom bielkovín, má jemnú orieškovú chuť a práve pre túto vlastnosť si ho zamilujú aj deti. Obsahuje veľké množstvo vlákniny a železa, vďaka čomu dokáže už jedno cícerové jedlo pokryť jeho celodennú dávku pre náš organizmus. Jeho obrovskou výhodou je, že varením ani konzervovaním nestráca žiadnu zo svojich účinných zložiek, čo sa pri iných druhoch potravín nestáva. Je veľmi vhodný pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Odporúča sa aj ženám ako prevencia osteoporózy práve vďaka vysokému obsahu vápnika. Konzumovať by ho mali aj tehotné ženy, pretože v sebe ukrýva značný podiel kyseliny listovej. Rímsky hrach dokáže pomôcť i so znížením cholesterolu v krvi.

 


HRACH NIELEN PRE ŠPORTOVCOV                                   

Táto drobná zelená strukovina nachádza svoj pôvod v Číne a je pestrým a chutným doplnkom šalátov alebo polievok. Čerstvý mladý hrášok s výrazne sladkou chuťou je bohatým zdrojom antioxidantov. Vďaka cukrom ktoré obsahuje, okamžite dodá telu energiu a karotén, ktorý zase chráni náš zrak a stimuluje obnovu sliznice. V tejto strukovine nájdeme aj vzácne spojenie horčíka s nukleovými kyselinami, teda látkami, ktoré podporujú zdravé delenie a rast buniek. Naše telo sa prostredníctvom týchto látok dokáže regenerovať a omladiť. Suchý hrach je zdrojom minerálnych látok, obsahuje predovšetkým horčík, draslík, fosfor a vápnik. Je aj zdrojom bielkovín ktoré pomáhajú nielen športovcom vytvárať svalovú hmotu.

 


FAZUĽA NA DOBRÉ ČREVÁ                                           

U nás veľmi obľúbená strukovina fazuľa, pochádza z Mexika, kde je pre obyvateľov hlavnou zložkou potravy a dôležitým zdrojom bielkovín. Patrí k strukovinám, ktoré majú vysoký podiel nukleových kyselín, ako aj železo, vápnik, draslík a vitamín C. Vďaka vysokému obsahu vlákniny blahodarne pôsobí na črevá. Jej tmavšie odrody, hnedá a čierna nám dokážu pomôcť pri problémoch s močovým mechúrom. Najvýživnejším druhom tejto strukoviny je adzuki. Je ľahšie stráviteľná ako ostatné druhy, má príjemne sladkastú chuť a pozitívny vplyv na činnosť ľadvín. Je bohatá na fosfor, ktorý pomáha proti únave, taktiež vitamín B2, B6, a nájdeme v nej aj vlákninu a bielkoviny.

 


MUNGO AJ PRE DIABETIKOV                                           

Domovom tejto strukoviny, ktorá pripomína hrášok je, Ázia. Fazuľky mungo obsahujú celý rad účinných látok, ako sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, kyselina pantoténová a listová. Sú bohaté aj na vápnik, železo a betakarotén. I keď obsahujú sacharidy, hladinu cukru v krvi zvyšujú len pozvoľna a práve preto sú vhodné aj pre diabetikov. Mungo podporuje trávenie a obranyschopnosť organizmu. Pomáha telu s inhibíciou škodlivého LDL cholesterolu, čím sa podieľa aj na prevencii ochorenia srdca. Možno ju konzumovať surovú a olúpanú, alebo aj naklíčenú. Jeden typ: Fazuľky mungo poriadne prepláchnite pod tečúcou vodou a nechajte tri dni klíčiť v miske s troškou vody. Každý deň ju prepláchnite aspoň raz. Keď klíčky dosiahnu približne 2 centimetre, sú vhodné na konzumáciu. Naklíčené mungo môžete pridať do šalátu, nátierky, polievok alebo ním posypať azijské jedlá.

 


SÓJA VYLEPŠÍ CHOLESTEROL                                     

Názory o prospešnosti sóje pre náš organizmus sa po nespočetných diskusiách rozchádzajú. Pravda ale je, že má vysoký obsah bielkovín, vlákniny, železa, vápnika a je aj bohatá na lecitín, ktorý znižuje cholesterol, alebo na nenasýtené mastné kyseliny vrátane omega-3.  Surové sójové bôby však obsahujú aj látky, ktoré telo spracovať nedokáže. Pri tejto strukovine je pre nás obrovským prínosom, ak je vyrobená tradičnými ázijskými postupmi, teda kvasením (fermentáciou). Obľúbeným sójovým výrobkom, ktorý je pripravený práve fermentáciou, je tempeh (vyrába kultivovaním a kvasením celých sójových bôbov). Takto upravená sója je bohatým zdrojom bielkovín, probiotík a v našej strave vzácneho vitamínu K2. Ide o vitamín, ktorý je základom správneho využitia vápnika v tele. Vynikajúce sú nezrelé sójové bôby, ktoré poznáme pod pojmom fazuľky edamame. Majú sýto zelenú farbu a jemne sladkastú chuť. Majú vysoký obsah bielkovín a vynikajúco doplnia nielen ázijské jedlá alebo šaláty.


ColonBene Team




Copyright 2017 - 2024 © colonbene.com